Republikanska Föreningen – Page 3 – USABloggen.se

Skip to content

5144931900_e7efa12265-1239223

Ve den som retar upp familjen Bernadotte. Under den polerade ytan, under alla leenden och den kungliga nåden så ruvar en familj som är beredd att använda alla till buds stående medel för att försvara sitt revir.

Och som de senaste dagarnas rojalistiska bredsidor mot boken Den Motvillige Monarken visar så går ingen republikan längre säker på Stockholms gator. Och då får vi inte glömma att dom redan har massavlyssnats av amerikanska ambassaden.

Lèse majesté, författarna Sjöberg, Rauscher och Meyer har gjort något helt oerhört, något som hittills har varit helt förbjudet i Sverige: istället för den vanliga panegyriken så har man har skrivit objektivt om Carl Gustav Bernadotte, som enligt boken visar sig vara en rätt motbjudande medelålders man med en förkärlek för idel festande med mycket unga kvinnor på olika svartklubbar runt om i världen.

Jens Liljestrand skriver i Dagens Nyheter om boken som han kallar nästan parodiskt svammel:Sjöberg, Rauscher, Meyer: Carl XVI Gustaf “ Den motvillige monarken – DN.se

Ett misslyckat grupparbete. Efter en vecka av förhandsspekulationer och massiv mediebevakning undrar många hur intressant ‘Den motvillige monarken ‘ egentligen är. DN:s Jens Liljestrand hittar ett mischmasch av småputtrig biografi, desperat skandaljakt och nästan parodiskt svammel.

Dick Harrison, medeltidshistorikern ni vet, skriver i Svenska Dagbladet att boken är som de medeltida häxprocesserna: Recension: Thomas Sjöberg, Deanne Rauscher och Tove Meyer – Carl XVI Gustaf. Den motvillige monarken (Sakprosa) .

Esther Pollack eldar på i Svenska Dagbladet: På källkritikens lägsta trappsteg | Kulturnyheter | SvD

När ett förlag har en bok som tillfredsställer den journalistiska kommersialismens föreställningar om vad som bör reta allmänhetens skvallergen, ja då vet förlaget att det är helt onödigt att beställa annonser. Istället kan man sända ut pdf-filer med delikata avsnitt om de kända personer som utgör bokens huvudpersoner “ i det här fallet kungen, hans manliga vänkrets och deras fester och möjliga patetiska faiblesse för ‘kaffeflickor ‘ för ett antal år sedan.

Jan Almgren skriver i Svenska Dagbladet om hur Victoria spelar en nyckelroll för svensk exportindustri, en roll som rojalisterna anser är så viktig att hela den svenska exportindustrin skulle kollapsa utan familjen Bernadotte: Par i svensk PR | Näringslivsnyheter | SvD

Kronprinsessan Victoria nickar igenkännande till Jacob Wallenberg som sitter placerad på första bänk. Bakom honom står gräddan av det svenska och finska näringslivet på rad i när kronprinsessparet anländer till Framtidsforumet på Hanaholmen i Finland. Det är McKinsey-konsulter, riskkapitalister, lobbyister och direktörer som vill sola sig i den kungliga glansen. Kronprinsessan är väl medveten om sin betydelse.

Malin Ullgren skriver i Dagens Nyheter om de unga kvinnor som under decennier har fått sitta emellan för kungens och hans polares ‘hälsosamma aptit på livet ‘: Malin Ullgren: Kungaboken handlar om män som inte ser kvinnor som människor – DN.se

För vad biografin faktiskt visar är att det inte handlar om en kung med ‘hälsosam aptit på livet ‘, eller vilka fryntliga omskrivningar vi nu föredrar. Det handlar om en grupp män med en extrem social och ekonomisk samhällsmakt som tillsammans värnar rätten att inte betrakta kvinnor som människor, så vida man inte tillfälligtvis avlar arvingar med dem.

Men vad betyder några unga kvinnor i ett sånt här fall?

Kristoffer Lind, som har gett ut “skandalboken” och som verkligen får vara glad att han inte hamnat i fängelse, skriver slutligen i Dagens Nyheter: För en statschef i en modern, jämställd demokrati är det inte lämpligt att festa i lokaler som ägs av kriminella, att gå på strippklubbar och få unga kvinnor levererade till festerna lagom till kaffet, vilket faktiskt är precis vad över 80% av svenska folket tycker är precis som det ska vara: ‘Kungen ska behandlas på samma sätt som statsministern ‘ – DN.se

Enligt grundlagens förarbeten är statschefens främsta uppgift att vara en ‘samlande representant och symbol för landet ‘. I boken beskrivs hur kungen under många år levt ett festliv, och gett uttryck för en kvinnosyn som står för något helt annat. För en statschef i en modern, jämställd demokrati är det inte lämpligt att festa i lokaler som ägs av kriminella, att gå på strippklubbar och få unga kvinnor levererade till festerna lagom till kaffet. Att kungen agerat på detta sätt har undergrävt förtroendet för hans uppdrag. Han har också genom sitt val av sällskap och miljöerna för sitt festande utsatt sig för risken för utpressning, och försvårat personskyddets möjligheter att utföra sitt arbete.

Familjen Bernadotte omger sig med mängder av “Hovkorrespondenter” och “Hovexperter” som levererar en aldrig sinande panegyriken som mest liknar skriverierna om Kim Jong Il och nu även Kim Jong Un i Nordkorea. Det förekommer aldrig den minsta lilla distans till ämnet, inte den minsta tillstymmelse till kritik. Vi kan t.ex. läsa om Rojalistisk yra i finländska Lahtis med åtföljande “pusskalas” med utkommenderade skolbarn som viftade med tillhandahållna flaggor i bästa Pyongyang-stil. Guuuud vad gulligt. Och detta alltså i DN.

Att skriva objektivt om familjen Bernadotte är som att skriva objektivt om Jesus här i USA, det får man helt enkelt inte göra. Familjen Bernadotte är inte som vi andra, dom är finare, bättre, rikare, intelligentare. Det är därför dom står över demokratin, det är därför som dom står över lagen. Över 80% av svenska folket vill ha det så här. Författarna till “skandalboken” får vara glada att de slipper fängelse.

Axplock från den nordiska pressen:
SvD – Senaste nytt: Ersätt kungahuset med en pr-byrå

SvD – Mest kommenterat: Ersätt kungahuset med en pr-byrå

[tags] Republikanska Föreningen,Bernadotte, Bertil Hult Victoria mutbrott, Gunnar Stetler, Hovet mutor, Kronprinsessan och USA, Kronprinsessan Viktoria och USA, Kungahuset, Kungahuset och USA, Kungen och USA, Mutskandal Hovet, President i Sverige, Prinsessbröllopet, Rojalister i Sverige, Royal wedding Sweden, Swedish royal family, Swedish royal wedding, USA och Kungen, Varumärket Sverige, Varumärket Sverige i USA, Victoria Mutbrott, Victoria och Daniel, Den Motvillige Monarken[/tags]

[print_link]


5144931900_e7efa12265-1239223

Klicka på den Motvillige Monarken

Medan Europa idag är så gått som helt demokratisk så har förunderligt nog påvedömet och en grupp kungahus lyckats överleva och t.o.m. frodas. Varför dessa institutioner inte också har demokratiseras handlar mycket om deras mycket skickliga – och påkostade – användning av moderna PR-metoder. Svenska medier har t.ex. ett helt stall av s.k. “Hovreportrar” vars enda uppgift är att göra PR för familjen Bernadotte.

Men det rent makalösa fjäsket för familjen Bernadotte, som jag själv har bevittnat, blandat med Victorias märkliga politiska tondövhet som på kort tid har lett till anklagelser för mutor, för protester för att hon helt i onödan har styckat Hagaparken, fått skattebidrag för sig själv och sin helt arbetsföre man

och nu senast att hon inte med ett ord nämnde den kinesiske fredspristagaren Liu Xiaobo under sitt besök i Kina, har fått allt fler människor att ifrågasätta varför svenska skattebetalare ska betala för familjen Bernadottes lyxliv och ständiga festande.

Vi har nu t.o.m. för första gången en aktiv Republikansk Förening som visar alla tecken på att fortsätta växa.

Thomas Sjöberg, Deanne Rauscher och Tove Meyers biografi Den Motvillige Monarken Carl XVI Gustav bryter för första gången mot kungafjäsket och presenterar en bild av en helt vanlig, mycket begränsad, djupt isolerad och vad jag förstår från att ha läst utdrag ut boken men ännu inte själva boken, en inte speciellt sympatisk människa.

Helt otidsenliga institutioner brukar ha svårt att hantera en värld där alla har mobiltelefoner med digitalkameror, där alla är på Twitter och Facebook, och där påvar och kungar inte längre kan kontrollera vad folket får läsa i pressen. Där det finns en alternativ press som inte längre kan kontrolleras av “hovreportrar” och hovets PR-apparat. Som bilder på Madeleine Bernadotte rökande utanför en lyxrestaurang vid Stureplan.

Boken Den Motvillige Monarken Carl XVI Gustav är förhoppningsvis ett steg på vägen mot avskaffandet av familjen Bernadottes odemokratiska särställning i Sverige och införandet av ett helt demokratiskt statsskick med en statschef som väljs i demokratiska val.

Axplock från den nordiska pressen:

SvD – Senaste nytt,
Resumé: Nyheter, Resumé: Nyheter, Resumé: Nyheter,DN.se – Nyheter – Toppnyheter,
SvD – Senaste nytt, Expressen: Nyheter, Resumé: Nyheter, Resumé: Nyheter, Resumé: Nyheter

[[tags]Republikanska Föreningen,Bernadotte, Bertil Hult Victoria mutbrott, Gunnar Stetler, Hovet mutor, Kronprinsessan och USA, Kronprinsessan Viktoria och USA, Kungahuset, Kungahuset och USA, Kungen och USA, Mutskandal Hovet, President i Sverige, Prinsessbröllopet, Rojalister i Sverige, Royal wedding Sweden, Swedish royal family, Swedish royal wedding, USA och Kungen, Varumärket Sverige, Varumärket Sverige i USA, Victoria Mutbrott, Victoria och Daniel, Den Ovillige Monarken,Thomas Sjöberg, Deanne Rauscher, Tove Meyer, Den Motvillige Monarken Carl XVI[/tags]

4679733138_78500d126a_m-8593154

Vem fan är Liu Xiaobo?

Kronprinsessa Victoria var alltså i Kina precis när den kinesiske dissidenten Liu Xiaobo tilldelades Alfred Nobels fredspris.

Som representant för Alfred Nobels och Nobelprisets hemland hade det varit helt naturligt för henne att be att få gratulera pristagaren personligen och om inte det, i alla fall be att få träffa hans fru Liu Xia.

Men det gjorde hon alltså inte, och gav därför den kinesiska regimen en symbolisk seger.

Karin Thurfjell skriver i Svenska Dagbladet om Victoria i Kina – nämner inte Liu Xiaobo | Inrikes | SvD

Victoria och Daniel är på ett sedan länge planerat besök i Kina med anledning av världsutställningen Expo 2010 i Shanghai. De har bland annat hunnit med en promenad på kinesiska muren och titta på sommarpalatsen i Peking.

I landet sitter regimkritikern Liu Xiaobo, som i fredags tilldelades Nobels fredpris, fängslad. Victoria och Daniel kommer inte att träffa någon representant för kinesiska staten under sitt veckolånga besök, och inte heller göra något uttalande om Liu Xiaobo. “ Kungafamiljen uttalar sig aldrig politiskt, säger hovets presschef Nina Eldh. Människorättsorganisationen Amnesty driver en kampanj för att Xiaobo ska släppas. Den svenska grenen av organisationen vill att alla som reser till landet som representanter för Sverige, till exempel medlemmar i regeringen eller företrädare för företag, ska ta upp frågor kring mänskliga rättigheter. …

Rojalisterna brukar alltid framhäva att Victoria har tränats för sitt jobb från barnsben, vilket enligt dom ska bara vitsen med att inte ha ett demokratiskt statsskick.

Det är därför svårt att förklara Victorias ständiga tabbar, från den helt kvävande bröllopskampanjen som aldrig till mutmisstankarna kring den storstilade bröllopsresan och nu till den här synnerligen olyckliga incidenten i Kina.

Det är hög tid att avskaffa den helt otidsenliga monarkin, speciellt efter den här tabben, och ersätta den med en demokratiskt vald statschef.

[tags] Republikanska Föreningen,Bernadotte, Bertil Hult Victoria mutbrott, Gunnar Stetler, Hovet mutor, Kronprinsessan och USA, Kronprinsessan Viktoria och USA, Kungahuset, Kungahuset och USA, Kungen och USA, Mutskandal Hovet, President i Sverige, Prinsessbröllopet, Rojalister i Sverige, Royal wedding Sweden, Swedish royal family, Swedish royal wedding, USA och Kungen, Varumärket Sverige, Varumärket Sverige i USA, Victoria Mutbrott, Victoria och Daniel, Victoria Liu Xia, Vicoria , Vicoria Liu Xiaobo, Kronprinsessan Victoria Nobelpriset[/tags]

4648350765_007c46637a_m-4080335

När mina barn var små så brukade vi läsa sagor och en av de sagorna som både barnen och jag fortfarande minns är en om ett fattigt och mycket blygsamt par som bodde i ett fattigt litet torp som plötsligt träffade en älva som lovade att uppfylla deras önskningar. Mannen ville ha litet mer mat, en lite större stuga kanske och en smula mer pengar, medan frun snabbt blev girigare och girigare, så girig att älvan till slut fick nog och simsalabim så var det fattiga paret tillbaks i sitt fattiga lilla hus i sina slitna kläder.

En rätt bra analogi till den senaste generation Bernadottar vars hårdfestande livsstil nu inte längre verkar känna några hämningar. De verkar helt ha tagit avstånd från den gamla devisen Noblesse oblige.

Pressuppbådet och det makalösa fjäsket inför prinsessbröllopet verkar ha blivit vad som fick bägaren att rinna över för många svenskar, men inte den enda orsaken.

För första gången i familjen Bernadottes historia har en arvinge nu anmälts för mutbrott och Viktorias hårdhänta framfart när hon helt sonika lät stycka den vackra Hagaparken har också lett till höjda ögonbryn.

Nu friades hon från misstankarna för mutbrott, men hon har inte betalat tillbaks den mycket stora summa pengar som finansmannen Bertil Hult lade ut för att finansiera den bröllopsresa som hon själv och hennes mycket rike far mycket väl hade kunnat betala själv. En alltför uttalad girighet rimmar illa med den svenska modellen, och i det internationella kunskapssamhället är det enda som gäller vad vi kan, inte vem våra förändrar är eller hur mycket pengar vi har. Dagens unga måste jobba och slita som aldrig förr, vilket rimmar illa med familjen Bernadottes eviga festande och det faktum att alla tre och deras gemåler tydligen väntar sig att de kommer att kunna leva på skattebetalarnas medel resten av livet, t.om. ingifta och helt arbetsföra personer som Daniel Westling.

Vilket kan vara orsaken till att Republikanska Föreningen nu syns och hörs som aldrig förr.

Peter Althin och Mona Abou-Jeib Broshammar skriver klarsynt i Svenska Dagbladet om det höga pris vi får betala för att hålla familjen Bernadotte på tronen: Priset för monarkin är demokratiskt förfall | SvD

Medan kungafamiljen får ärva sin makt och sina privilegier måste vi ställa oss frågan om vi vill fortsätta betala med vår demokrati, rättvisa och jämlikhet. Därför är monarkin idag inte bara omodern och förlegad, men också ett hot mot demokratins styrka och öppenhet. Det kungliga bröllopet i somras skapade en debatt om huruvida monarki är förenlig med demokrati. Opinionsundersökningar visar att en större andel av den svenska befolkningen anser att monarki inte är förenlig med demokrati…. Under de senaste tio åren har stödet för att vilja behålla monarkin minskat med 30 procent medan stödet för att vilja avskaffa monarkin har ökat med mer än 100 procent.

Rojalisterna är inte roade. Här är några av de rojalistiska kommentarerna till artikeln:

Någon politiker, ordförande, president eller vad du nu vill kalla honom, kommer knappast ha varken syftet eller styrkan jämfört med det kungen gör. Statsskicket är nog i just det fallet irrelevant, men vaktavlösningen vid Sthlms slott är onekligen mer känd än motsvarigheten – ingenting – i Finland.

…. kungafamiljen fungerar som dörröppnare och vägar in i andra länders maktsfärer. I kölvattnet kan svenska företag få kontakter som är nödvändiga för vårt välstånd i landet.

Peter och Mona jobbar på bra och nu kommer John Tagliabue med en artikel om Republikanska Föreningen i självaste New York Times: Stockholm Journal – Swedish Group Says Monarchy Has Had Its Day – NYTimes.com

so fast has membership in the Swedish Republican Association grown in recent months, rising to more than 7,300 from 2,500 one year ago, …to be sure, 7,300 members is not much in a country of nine million, yet the association’s growth is notable, given that Sweden is riding a monarchist high in the wake of the fairy-tale wedding in June of Crown Princess Victoria, 33, to her former fitness trainer….

Det är intressant att se hur helt aningslös Viktoria verkar vara om hur stötande hennes beteende är, trots att hon ska ha utbildats som blivande statschef i över tio år.

Men växer man upp i en bubbla och bara möter idel fjäskande människor så blir det så här.

Vaktavlösning på slottet och det gamla trötta och rent löjliga argumentet att svenska företag inte kan marknadsföra utomlands utom genom Carl Gustafs försorg, det kommer knappast att räcka för att stoppa de växande kraven från den yngre generationen på att den sista reliken av det odemokratiska Sverige äntligen avskaffas.

Axplock från den nordiska pressen:
[tags] Republikanska Föreningen,Bernadotte, Bertil Hult Victoria mutbrott, Gunnar Stetler, Hovet mutor, Kronprinsessan och USA, Kronprinsessan Viktoria och USA, Kungahuset, Kungahuset och USA, Kungen och USA, Mutskandal Hovet, President i Sverige, Prinsessbröllopet, Rojalister i Sverige, Royal wedding Sweden, Swedish royal family, Swedish royal wedding, USA och Kungen, Varumärket Sverige, Varumärket Sverige i USA, Victoria Mutbrott, Victoria och Daniel [/tags]

[print_link]


4758629097_c1f0b2bf60-2432629

Klicka på bilden.

De nya Internet-baserade medierna är inte nådiga mot urgamla pyramidala institutioner, som hittills har kunnat leva utan insyn.

Mullorna i Iran har fått allvarliga problem med att klamra sig fast vid makten. Påven har visats upp som allt annat än ofelbar och första gången sedan 1700-talet (!) har man i Sverige på allvar börjat tala om att säga tack men nej tack till att fortsätta att finansiera familjen Bernadotte med skattemiljoner i all framtid. Sverige är ju trots allt en meritokrati och alla ämbeten bör vara öppna för alla kvalificerade medborgare, t.o.m. den fattigaste invandrartjej.

De nya sociala medierna jämnar ut mellan hög och låg, rik och fattig, alla kan vara med i den globala diskussionen, alla kan plötsligt tala med alla. När vi ser hur rädda Bernadottarna (liksom påven och mullorna) är för de nya medierna, hur litet de har att bidra till den globala diskussionen, hur ointresserade de är av att Sverige ska bli en 100% meritokrati och hur kungen famlar efter orden,

så är det inte konstigt att republikaner sluter sig samman och bildar sitt eget sociala nätverk för att driva igenom ett 100% demokratiskt Sverige.

Republikanske Föreningen kanske kan avfärdas som ankelbitare, men ankelbitare är farliga för dom brukar inte ge upp i första hand och de senaste månaderna har Republikanska Föreningen verkligen gett järnet. Medlemsantalet växer så det knakar, man har kört helsidesannonser i DN och nu är föreningen med på Almedagsveckan.

Så här skriver Mona Broshammar bl.a. på Republikanske Föreningens hemsida: Svenskarna kliver ur garderoben som republikaner :

Under de senaste fyra månaderna har Republikanska Föreningen varit med om en häftig resa. Vi har lyckats få död på myten om att alla svenskar är för monarkin. Numera är mindre än hälften av svenska befolkningen för monarkin som statsskick. Det gör att alltfler svenskar vågar kliva ur garderoben som republikaner. Det har också gjort att Republikanska Föreningen har vunnit fler medlemmar än någonsin. För ett år sedan var vi en mindre förening med ungefär 2500 medlemmar. Idag är vi fler än 7000 medlemmar. Just nu söker mer än 100 personer per dag medlemskap i vår förening. Vi håller på att växa fram som en fantastiskt stor folkrörelse. Väldigt många människor har fått nog av monarkins gräddfiler och vill demokratisera vårt statsskick fullt ut.

Jag tror att det kommer att gå fortare än de flesta tror. Förr kunde höjdarna på pyramidernas topp gömma sig i sina slott och herresäten. De höll noggrant formulerade tal och folket var i vilket fall outbildade och godtrogna. Idag har allt fler svenskar akademiska grader, mastersexamen från svenska och internationella universitet. Den kungliga glansen och det ständiga festandet verkar allt mer anakronistiskt. Dags för förändringar, dags för ett republikanskt Sverige där alla ämbeten står öppna för alla kvalificerade svenskar oberoende av deras DNA.

[tags]Republikanska föreningen, Bernadotte, Kungen, Kungafamiljen, Prinsessan Madeleine, Victoria och Daniel[/tags]

[print_link]

4713796167_b1e44b90f8_o-5564710

Medan skattemiljonerna flödar och de kungliga festar loss så börjar vi äntligen skönja slutet för huset Bernadotte och början till ett heldemokratiskt Sverige.

Detaljer hittar vi på Republikanska Föreningens hemsida:Europeiska republikaner samlas i Stockholm

Republikanska Föreningen har tagit initiativ till en paraplyorganisation för republikanska rörelser i Europa. Helgen den 19-20 juni samlas delegater från sju europeiska länder, som fortfarande har monarki som statsskick, i Stockholm för ett konvent. Målet är att bilda “Alliance of European Republican Movements”.

– Syftet med den europeiska paraplyorganisationen är att samla tvärpolitiska grupper som verkar för införandet av republik på demokratisk väg. Tillsammans kan vi utbyta information och idéer för att nå våra gemensamma mål. Den överväldigande majoriteten av Europas länder är republiker och målet är att alla ska bli det, säger Republikanska Föreningens ordförande Peter Althin, advokat och tidigare riksdagsledamot för Kristdemokraterna.

Delegater från följande länder deltar på konventet: Belgien, Danmark, Nederländerna, Norge, Spanien, Storbritannien och Sverige

Att republikanska grupper från ett antal europeiska länder nu börjar samarbeta och utbyta “best practices” och kampanjstrategi är ett mycket viktigt steg mot ett demokratiskt Europa.

Vi kan bara vi vill, dags att slänga ut det gamla och otidsenliga och göra Sverige demokratiskt.

Axplock från den nordiska pressen:

DN.se – Nyheter – Toppnyheter,DN.se – Nyheter – Toppnyheter,
SvD – Senaste nytt, SvD – Senaste nytt, SvD – Senaste nytt, SvD – Mest kommenterat, Sydsvenskan – Nyhetsdygnet
hd.se – Startsidan,

[tags]Kungahuset, Prinsessbröllopet, Republikanska Föreningen, Swedish royalty, Swedish King, Republik nu, Republik Kungahuset, Kronprinsessa Victoria, Prins Carl Philip, Drottning Silvia, Prinsessan Medelaine Florida, Victoria och Daniel, Republikanska Föreningen[/tags]

4648350765_fea31699fe_o-7394571

Varmkorven som fick bägaren att rinna över.

[print_link]

Vore det inte för kungens löjliga hattar så är det svårt att se hur svenska folket skulle stå ut med vår helt otidsenliga kungafamilj.

Att dessa hattar endast existerar i Photoshop-redigerade bilder gör inte saken bättre. Det visar bara att kungen inte ens har fantasi nog att skapa sina egna hattar.

Enligt kungens egen hemsida så består Kungens uppgifter av:

(1. Konungen är rikets statschef) 2. Han leder den särskilda konselj som sammanträder vid regeringsskifte, (liksom de regelbundna så kallade informationskonseljerna med regeringens ledamöter). 3. Han öppnar årligen riksmötet. (4. Han är ordförande vid sammanträde med Utrikesnämnden.) (5. Han är främste representant för den svenska försvarsmakten.)

(6. I sin funktion som rikets främste representant i förhållande till andra länder ackrediterar Kungen utländska ambassadörer. )

4649102730_c4ce5c07d7_m-7198720

Jag har satt parentes kring de uppgifter som är helt meningslösa, som att kungen är rikets statschef. Vad betyder det i praktiken, ingenting!

Nu kommer en viktig poäng: Kungens uppgifter består alltså av att öppna riksdagen och att leda en konselj vid regeringsskiften. Ett jobb som kungen lätt klarar av på några timmar per år. Kungens farfar som var en kung av sin tid drog de logiska konsekvenserna och skaffade sig ett jobb. Han var som bekant en rätt framstående arkeolog. För honom var kungayrket en bisyssla, som det också lätt kunde vara för dagens kung. Kungens farfarsfar var tennisspelare och bög, något som tog upp det mesta av hans tid.

Men dagens kung vill inte ha ett yrke, det passar honom inte, vad skulle han göra? Så de senaste decennierna har han lyckats med det märkliga att förvandla sitt sidoyrke till ett heltidsyrke för vilket han får ett vederlag på omkring 60 miljoner kronor per år. Inte dumt för några timmars arbete per år.

Kungens äldsta dotter, Victoria, som om något kommer att få ännu mindre att göra än sin far har, fyllda 32 tydligen inga tankar alls på att skaffa sig ett heltidsyrke.

Kungens fru, som av någon anledning går under namnet “drottningen”, en term som hon enligt ihärdiga rykten även använder när hon talar om sig själv, tar lika stort utrymme i regeringsformen som ett omålat dörrhandtag. Hon skulle mycket lätt kunna leva ett modern liv med ett heltidsyrke från vilket hon skulle kunna ta ledigt ett par dagar per år för att vara med på nobelfesten och riksdagens högtidliga öppnande. Plastkirurg kanske?

Men det vill hon inte. Drottningen är en av de få kvarvarande svenska hemmafruarna.

Prins Carl Philip har, fyllda 31, enligt Wikipedian tydligen inte arbetat en dag i sitt liv

Han tog studenten 1999. År 2006 avslutade Carl Philip en tvååriga utbildning på Forsbergs Skola i Grafisk design & Reklam…. Under våren 2009 började han studera vid Sveriges lantbruksuniversitet i Alnarp,

Märk att prinsen tog studenten 1999 och sen sex år senare avslutade han en tvåårig utbildning i grafik och sen tre år senare påbörjade nya studier. Vad i herrans namn gjorde han under tiden? Vad lever han på, var kommer pengarna ifrån? Studiemedel?

Prinsessan Madeleine har, igen enligt Wikipedian, studerat men heller aldrig skaffat sig ett jobb. Så kungabarnen som ju knappast är barn längre tänker tydligen leva på skattebetalarnas pengar livet ut. Ja varför inte?

Om de levde blygsamma liv vore det väl en sak men deras festande världen över kan tävla med amerikanska filmstjärnors lyxliv. Allt på skattebetalarnas bekostnad.

Istället för att jobba så föredrar kungen att åka runt i landet och “låta sig informeras” om än det ena och en det andra och då och då göra utlandsresor som sägs dra in magnifika belopp till den svenska statskassan.

Så här skriver Per Wästberg i sitt senaste nyhetsbrev om kungen och hans utlandsresor:

4648481709_b911608abd_m-1979437

Gör kungen någon nytta?

Kungen har hyllats i tidningar och av politiker i samband med invigningen av världsutställningen i Shanghai. Eftersom jag både sysslat med bilden av Sverige och varit med på statsbesök och officiella besök fick jag frågan i Sveriges television om det stämmer.

Mitt svar är att kungen är flitig; han blir sur om det är luckor i programmet när han är utomlands. Och på många ställen spelar det roll att det är en kung som leder en svensk delegation. Tumregeln är att ju läskigare regimen är ju större roll spelar den kungliga närvaron.

I USA, som är en fungerande marknadsekonomi (och där man dessutom är stolta över att vara en republik), öppnar inte kungahuset många dörrar. Däremot lockar de kungliga till t ex välgörenhetstillställningar på ett sätt inte en president skulle göra. I centralstyrda statshandelsländer är det av stor betydelse att nå fram till rätt beslutsfattare – och då är det inte sällan lättare med just en kung.

Kanske är det logiskt: Diktaturer tycker ju inte det är konstigt att statschefen inte är folkvald.

Så här skrev Annelie Mannertorn år 2003 i SvD Kom igen nu, Kungen!

I Dagens Industri Weekend 5/9 2003 skriver Joakim Båge: ”En snabb överblick över kungaparets engagemang i fjol och i år (2003) visar att sportevenemang och inhemsk representation dominerar. En möjlig slutsats är att kungaparet väljer det som de själva tycker är intressant och inte nödvändigtvis det som är bäst för Sverige.”
Det är ett intryck som delas av mig och andra, som tillhör den skara utvalda som nådigt får tillgång till de knapphändiga uppgifterna om kungafamiljens engagemang. Uppgifter som för övrigt borde finnas på hemsidan, tillgängliga för alla och envar!

Jag har själv kunnat konstatera att trots kungabarnens flitiga festande i USA så har kungen aldrig belönats med en enda doktorshatt från något aldrig så blygsamt amerikanska universitet. Något som prins Bertil lyckades med redan 1938 och som Karl Gerhard sjunger om på videon ovan.

Kungafamiljen skulle, om de ville, kunna leva i tiden. Barnen skulle kunna göra som alla andra svenska ungdomar, söka sig jobb och karriär och göra rätt för sig och inte enbart leva för att festa. Samma med kungen och drottningen.

Eftersom kungen liksom påven kommer att sitta livet ut så kommer Victoria med stor säkerhet att tillbringa de närmaste 20 till 30 åren med att förbereda sig för att ta över sin pappas endagsyrke!

Men det är tydligen så sån svenska folket vill ha det. Om ni som jag tycker att det är hög tid att vi avskaffar kungahuset så är ett bra första steg att gå med i republikanska föreningen.

Axplock från den nordiska pressen:

Kultur & Nöje – Toppnyheter,
Dagen.se – kultur,

[tags]Kungahuset, Prinsessbröllopet, Republikanska Föreningen, Swedish royalty, Swedish King, Republik nu, Republik Kungahuset, Kronprinsessa Victoria, Prins Carl Philip, Drottning Silvia, Prinsessan Medelaine Florida, Victoria och Daniel[/tags]